DĚNÍ V MŠ

ŠKOLKOVÝ KARNEVAL

Celý tento týden se nesl v duchu karnevalového veselí, vyrábění, modelování klaunů, zpěvem a tancem.Ve čtvrtek 25. února přišly děti do školky již ráno, oblečené do překrásných masek a ani my, paní učitelky, jsme nezůstaly stranou. Pro děti byly nachystány hry a soutěže. V maskách nebylo vůbec jednoduché plnit zadané úkoly. Také nechyběla karnevalová tancovačka. Tečkou za příjemným dopolednem byla tombola s cenami a dobrotami. Dětem z očí zářila radost a spokojenost. Rodičům děkujeme za čas, který věnovali na přípravu masek.

 

KERAMIKA

HUDBA A HUDEBNÍ NÁSTROJE (15. – 19. 2. 2021)

Další týden je za námi a děti se zase dověděly nové věci. Povídali jsme si o hudebních nástrojích, prohlédly si je na obrázcích a některé skutečné nástroje si mohly děti i vyzkoušet. Děti se také seznámily s tradičním lidovým zvykem Masopust.  Každé dítě si vybralo předchystanou škrabošku, kterou si vybarvilo, a pak už jen stačilo navázat kloboukovou gumu, která je mimochodem už zase  běžně k sehnání a mohlo se začít s maškarním (Masopustním) rejem. Zacvičili jsme si s pohádkou „Princeznička na bále našla svoje korále“. Děti se naučily říkanku „Brzy bude velký bál“ a společně secvičily písničku „Já jsem muzikant“.  Na náš malinkatý orchestr se podívejte v příloze vašeho soukromého emailu :-))

Karneval nás sice čeká až příští týden ve čtvrtek, ale proč se na něj už trochu nepřipravit.

MALOVÁNÍ DO SNĚHU - ÚNOR
VYCHÁZKA - ÚNOR
 
CHVILKA S POHÁDKOVOU KNIHOU (8. 2. - 12. 2. 2021)

V tomto týdnu nazvaném "Chvilka s pohádkovou knihou" nás vzala kouzelná babička do pohádek: Červená Karkulka, Paleček a jeho kamarádi, Máša a medvědi a Zlatovláska. Děti si krásnou pohádku o Zlatovlásce zahrály, zazpívaly závěrečnou píseň ze stejnojmenného muzikálu a vytvořily úžasné portréty princezny Zlatovlásky.

Děti pohádky rády poslouchají, hrají, berou si z nich ponaučení a rozvíjí svou fantazii, tak vás prosíme,

ČTĚTE JIM JE CO NEJVÍCE :-)))

 
 
Z POHÁDKY DO POHÁDKY (1. 2. – 5. 2. 2021)

Tento týden jsme se ve školce opět vůbec nenudili. Děti se naučily zahrát veršovanou pohádku „O veliké řepě“. Děti byly moc šikovné a zvládly to i ty naše nejmenší.  Na to, jak se jim to podařilo, se podívejte na video. Odkaz na stažení videa najdete ve vašem soukromém mailu.

Přejeme příjemné pokoukáníčko ….

 
VYCHÁZKY - ÚNOR
ZIMNÍ OLYMPIÁDA

V pátek 29. 1. 2021 si děti na vlastní kůži vyzkoušely ZIMNÍ OLYMPIÁDU u nás v mateřské škole. Děti lyžovaly na okruhu, vyzkoušely si práci s hokejkou, napodobovaly zvuky biatlonu a házely na cíl. Všichni sportovci si odnesli medaile za účast na olympiádě, malou sladkou odměnu a kupu zážitků. Už teď se těšíme na letní olympijské hry.

  Hrajeme divadlo - O ZTRACENÉ RUKAVICI ( 27. 1. )
                        
STARÁME SE O ZVÍŘÁTKA (18. 1. - 22. 1.)

Tento týden děti poznávaly zvířátka, která mohou u nás vidět ve volné přírodě a dověděly se, jak se o zvěř v zimních měsících starat. Aby však nezůstalo jen u slov, tak jsme na Terezčiny boby naskládali „dobrůtky“, které rodiče dětem pro zvířátka nachystali a vyrazili jsme zasněženou krajinou k nedalekým krmelcům. Cestu si děti zpestřovaly pozorováním stop ve sněhu a dokonce jsme viděli i zajíce pelášit po poli. Krmelec pro vysokou zvěř a zásyp pro zajíce a bažanty pak děti zaplnily jablíčky, mrkvičkou, suchým chlebem, kaštany, kukuřicí, senem a semínky.…to se zvířátka budou mít.

Výtvarné činnosti - LES V ZIMĚ

Pohybové činnosti - PŘEKÁŽKOVÁ DRÁHA (Lesní zvířátka)

VYCHÁZKY - LEDEN 2021

 

 

TŘI KRÁLOVÉ (4. 1. – 8. 1. 2021)

Cílem tohoto tématu bylo seznámit děti s historií zvyku „TŘI KRÁLOVÉ“ a přiblížit současný význam této tradice praktickou ukázkou. Týden jsme zahájili vzpomínkami na prožité Vánoce. Pak si děti poslechly legendu o Třech králích a objasnily si pojmy: zlato, kadidlo, myrha a hvězda. Naučili jsme se píseň „My Tři králové“. Vyrobili jsme si papírové koruny, které starší děti označily písmeny K+M+B. Tyto koruny pak posloužily k praktické ukázce, kdy se tři vybrané děti převlékly do kostýmů a ve třídě jsme pak mohli uspořádat Tříkrálovou sbírku. Děti tak získaly povědomí o charitativním významu tohoto zvyku, a jak se dá pomoci slabším a potřebným lidem.

 

DNES U NÁS BYL JEŽÍÍŠÉÉK!

Dnes, 21. 12., opravdu přišel do naší školky Ježíšek a přinesl dětem plno dárků. Však si to ti naši drobečkové zasloužili. A co nám do školky Ježíšek naložil? Tak třeba pěknou sedačku, pohádkové knihy, leporela, Lego, švédskou bednu na cvičení, dřevěná divadélka, puzzle, lopatky, hrábě, kočárek, korálky, tablet s krtkem, hokejky, auto, ……….no, moc toho bylo. Děti ani nevěděly, s čím si budou hrát první. Nechyběla také slavnostní štědrodopolední svačina. Však se podívejte na fotečky, mluví samy za sebe.

PŘEJEME VÁM RADOSTNÉ PROŽITÍ VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ,

MNOHO ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCHŮ V NOVÉM (SNAD UŽ NORMÁLNÍM) ROCE 2021.

                                                                                                        KOLEKTIV MŠ                                                                        

Vánoce jsou za dveřmi (14. – 18. 12. 2020)

V tomto týdnu jsme se pilně připravovali na Vánoce. Upekli jsme společně vánočku. Děti vyrobily voňavou závěsnou dekoraci z pomeranče a hřebíčků. Z neloupaných arašídů pak děti ještě vytvořily ozdobu na stromeček. Zpívali jsme koledy a vyprávěli jsme si o vánočních zvycích, které známe a jaké doma děláme. Děti pak nakreslily krásné obrázky na téma „Vánoce u nás doma“.

Jsme připraveni. Ježíšku, můžeš přijít! Už se nemůžeme dočkat!

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

V pátek 4. 12. jsem v doprovodu svého milého anděla zavítal do školky ve Vítonicích. V mé kouzelné knize jsem se dočetl, že ve školce nejsou žádná velká zlobidýlka, proto jsem čerty mohl nechat spát v pekle. Děti jsem pochválil nebo upozornil, v čem by se měly trochu polepšit, a každé dítě mi zazpívalo písničku či předneslo básničku.  Na závěr nám děti udělaly velkou radost společně zazpívanou písničkou. A protože děti byly opravdu celý rok moc hodné, zasloužilo si každé sladký dáreček s překvapením. Doufám, že až za rok zase zavítám do této školky, budu moci nechat čerty opět spát.                                                                                                                                                                            Mikuláš

              

 

ADVENT

V týdnu 23.-27.11. jsme se s dětmi připravovali na začátek Adventu výzdobou oken i prostor naší školky. Povídali jsme si k čemu směřuje, co nás v jeho průběhu čeká, a jak to kdo prožívá. Děti se naučily říkanku pro Mikuláše,  zkusily si podle popisu a fantazie nakreslit čerta, vyzdobit mikulášskou ponožku a společně vyrobit  krásný adventní věnec do třídy .

 

VYCHÁZKY - Prosinec

PTÁČCI NA KRMÍTKU (20. 11.)

Tento týden se děti seznámily se životem našeho ptactva. Už ví, kteří ptáci odlétají na podzim do teplých krajin a kteří u nás zůstávají, rozeznají krmítko od budky a naučily se písničku s tanečkem „Vrabec a sýkorka“. Také jsme si povídali, jak se o ptactvo v zimních měsících staráme. Aby však nezůstalo jen u řečí, děti nejprve „nakrmily“ papírové ptáčky tvořené z geometrických tvarů a pak společně vyrobily tuková krmítka pro skutečné ptáčky.  Krmítka jsme pak rozmístili na školní zahradě. Ptáčci tuto zimu díky našim dětem určitě strádat nebudou :-))

 

Zdraví a nemoc

Tentokrát jsme si povídali o zdraví a nemocech. Hned v úvodu jsme se zaměřili na zdravý životní styl. Při tvorbě koláže děti  rozdělily potraviny na zdravé a nezdravé. Jiný den si pak formou hry vyzkoušely nahlásit úraz. Pozornost jsme věnovali i péči o zuby. Děti si osvojily správnou techniku jejich čištění. Nechyběly ani hry, říkanky a taneček o zvířátcích, která šla k panu doktorovi.

 

 

 

Podzimní dny ve školce

Tento týden se v naší školce nesl ve znamení šípků, jeřabin a kaštanů. S dětmi jsme uvařili a ochutnali šípkový čaj. Seznámili jsme se i s písničkou "Šípková Růženka". Při pohybovém ztvárnění písně  jsme kladli důraz nejen na správné držení těla, ale zejména na prožitek dětí.  Poté jsme se ocitli v pohádce "O Šípkové Růžence" a rázem tu bylo několik statečných princů a princezen, které čekalo vysvobození. Závěrem si všichni společně zatancovali jako na opravdovém bále. 

 

Také den plný kaštánkového  tvoření, her a cvičení se nám vydařil. Děti vyrobily moc hezká zvířátka, vyzkoušely si mapování těla svých kamarádů a dokonce si s kaštánky i zacvičily a zatancovaly. 

VYCHÁZKY - Listopad

26. – 27. 10. ŠKOLKA PLNÁ „HODNÝCH“ STRAŠIDEL

           Začátek týdne ve školce proběhl v duchu duchů a strašidel, těch hodných, samozřejmě.

            V pondělí se děti seznámily se svátkem Halloween, který se slaví v jiných zemích. A jak nejlépe poznat tuto tradici? No přece tak, že ji prožijeme na vlastní kůži. Začalo se dlabáním dýní, které nám jedna maminka přinesla ráno do školky. Vydlabané dýně se pak použily na strašidelnou výzdobu třídy.

            V úterý to všechno začalo. Tento den nepřišlo ani jedno dítě do školky. Od rána totiž do třídy přicházeli samí kostlivci, čarodějnice, dýně, netopýři    a strašáci – radost pohledět. Dokonce i paní učitelky zůstaly tento den doma – asi se bály. Místo nich ale přišla čarodějnice Ervíla, Dýně a tajemný Černý duch. Během reje strašidla předvedla, co umí. Zkoušela si přenášet oči na lžíci od polévky nebo skládala pavoučí puzzle. Pak strašidla nakrmila čarodějnici Ervíle pavouka Evžena sušenými mouchami a ta jim za to předvedla kouzlo „Oživlá gumová rukavice“. Nechybělo pohoštění – upíří zuby a čerstvý puškvorcový lektvar se sušeným červíkem – nápoj tak chutnal, že si strašidla žádala repete. Na závěr samozřejmě nechyběl ten pravý strašidelný tanec strašidel.

            Myslím, že jsme si tento den v duchu „Halloweenských“ duchů všichni fakt užili.

                                                                                      Za všechna „hodná“ strašidla čarodějnice Ervíla

 

 

21. 10. 2020 - Sportování

Dnešní slunečné dopoledne přímo vybízelo k pobytu venku. Strávili jsme jej aktivním pohybem na víceúčelovém hřišti.

VYCHÁZKY DO PŘÍRODY - Říjen


 

SPONTÁNNÍ HRY VE TŘÍDĚ  - Říjen

Hrajeme divadlo - POHÁDKA O PERNÍKOVÉ CHALOUPCE

VÝTVARNÉ ČINNOSTI - Doprava

2. 9. 2020 - Projektový den - Základy první pomoci v mateřské škole

Děti se zábavnou formou s pomocí raněného medvídka seznámily s různým nebezpečím a nejběžnějšími úrazy. Vyzkoušely si roli lékaře, zdravotní sestry i pacienta. Na závěr dostaly všechny děti od medvídka omalovánky s doktorem nebo sestrou, které si mohly vymalovat.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prázdniny

Dnešní den ve školce byl trochu jiný než jindy. Slavili jsme narozeniny, předškoláci si užívali poslední den ve školce a venku „konečně“ tropy. Tak jsme si ten den společně náramně užili. Na školní zahradě děti vytvořily z písku hrad i s vodním příkopem a jak se jim povedl, vidíte na fotce. 

 Přejeme vám hezké, sluníčkem zalité prázdninové dny a v září se na vás všechny moc těšíme.

Kolektiv MŠ       .

 
Pasování  předškoláků na školáky
Pasování předškoláků letos proběhlo ve vojenském stylu. Kluci poznávali geometrické tvary, barvy, čísla do 6 a někdy i 9, podle toho, jak jim to malí kamarádi otočili. Vyhledávali písmena, ze kterých pak poskládali své jméno, poznávali věci hmatem a vyzkoušeli si svou fyzičku. Po splnění všech úkolů je čekalo překvapení v podobě knihy, vojenské kšiltovky a dokumentu o splněných úkolech. Na závěr jsme jim popřáli mnoho úspěchů ve škole.
 
 
Piknik v trávě
V úterý jsme si s dětmi udělali piknik na školní zahradě. Tousty a zelenina v dětech rychle zmizely. Syti jsme sledovali, jak se předškoláci orientují v mapách při hledání cesty k cíli (bublifukům). Potom jsme vyhlásili leteckou soutěž, ve které si poměřily síly vlastnoručně vyrobená letadla. Na závěr se děti osvěžily ovocným nanukem.  Kéž nás letos v létě čeká více slunečných dnů....:-)
 
 
Vycházka na jahody - 16. 6. 2020 
 
V úterý 16. 6.  jsme s dětmi vyrazili na jahody do nedalekého sadu ve Vítonicích, patřícímu manželům Hradilovým z Horního Újezdu, od kterých se nám dostalo osobního pozvání.  Na vycházku spojenou se sběrem jahod se děti hodně těšily. Nesly si s sebou košíky a kyblíky, do kterých mezi mlsáním červených  dobrůtek  také trošku sbíraly.  Byli jsme všichni  okouzleni krásnou přírodou  hned za hranicí obce, vlnícím se obilím, kvetoucí šalvějí  a  hlavně místem s občerstvením, kde si kdokoli, kdo kolem prochází nebo projíždí, může udělat osvěžující přestávku a zakoupit místní nachystané ovocné občerstvení. To zde funguje na principu čestnosti, dobrého vychování a vedení k osobní zodpovědnosti.  Když si něco vezmu, zaplatím za to danou cenu a nezanechám po sobě nepořádek. Dětem se naskytla příležitost  vidět kolem sebe lidi, kteří jsou ochotni dělat radost jiným, zkrátka dělat více než  je v našem světě většinou zvykem a za to jim patří náš velký dík.  
 
 
Den dětí v MŠ

V pondělí 1.6.2020 děti oslavily Den dětí v  pohádce "O Zlatovlásce", kde plnily úkoly a pomáhaly kuchaři Jiříkovi získat princeznu Zlatovlásku. Děti sbíraly korálky jako mravenečci, lovily rybky a hledaly prsten, přecházely mokřiny... Za svoji pomoc byly princeznou Zlatovláskou odměněny  královským řádem a dobrotami.  Děti se společně radovaly, že pohádka díky jejich pomoci dobře dopadla, Jiřík se stal králem a vzal si princeznu Zlatovlásku za ženu.

 

Zpět ve školce - 25. 5. 2020

V pondělí 25. 5. jsme se po dlouhé době konečně vzájemně  setkali a že se nám už stýskalo. Děti přišly s dobrou náladou, opravdu, vůbec žádné neplakalo. Postupně jsme děti seznámily s nově zavedenými  hygienickými opatřeními -  nošení štítů (kdo chce), častá dezinfekce povrchů a hraček nebo třeba, že si nemohou přinést  z domu hračku apod. Byly jsme rády, že tyto skutečnosti děti přijaly  bez námitek.  Z domovů jsou děti naučené, že si musí častěji a důkladněji umývat ruce. Tento úkon (mytí rukou) jsme u dětí podpořily ještě říkankou "Aby byly ručičky čisté jako rybičky" a díky tomu je mytí rukou snad začalo i bavit. Snad se nám toho draka "Koroňáka" podaří zaplašit. Podívejte se na fotky, jak se o to snažíme. Přejeme vám pěkné dny plné úsměvů a pohody. 

Děti a učitelky MŠ Vítonice

 

17. 2. 2020-Animační program "Karneval plný smíchu"

 

30. 1. 2020 Recitační soutěž

 

21. 1. 2020 - Animační program - "Rytmy pro děti"

Podmanivé zvuky afrických bubnů Djembe zněly dnes naší školkou. Úsměv  na tvářích dětí prozrazoval, že si to opravdu užívají. Všichni společně hráli, zpívali, dirigovali a poznali několik nových hudebních nástrojů.  Domů si odnášeli spoustu zážitků a už teď se těší na další hudební setkání.

 

  PYŠNÁ PRINCEZNA

Ve čtvrtek 21. 11. 2019 jsme navštívili zlínské divadlo. Pohádka byla opět úžasně zahraná a nechyběly ani krásné písničky. Užili jsme si hezké dopoledne a už teď se těšíme na další divadelní představení.